Koncert w epoce romantyzmu

with Brak komentarzy

Sprawdź się!

Poniżej znajdziesz test, dzięki któremu sprawdzisz swoją wiedzę o koncercie romantycznym. Jeśli jednak chcesz się wcześniej przygotować, skorzystaj z materiałów poniżej.

Skąd wziął się koncert?

Koncert – utwór instrumentalny, którego istotą jest
współzawodniczenie solisty (bądź solistów) z orkiestrą.

Gatunek koncertu wywodzi się z baroku.

Istniały wtedy 2 rodzaje koncertu – concerto grosso i koncert solowy. W klasycyzmie komponowano niemal wyłącznie koncerty solowe.

Koncert przyjął formę trzyczęściową (szybka-wolna-szybka), pierwsza część posiadała formę allegra sonatowego z podwójną ekspozycją – najpierw ekspozycja orkiestry, potem ekspozycja solisty. Wprowadzono też kadencję – wirtuozowski popis solisty pod koniec części utworu, bez towarzyszenia orkiestry. Kadencja zazwyczaj była improwizowana, dopiero Beethoven zaczął je zapisywać.

Koncert romantyczny

Koncert solowy w epoce romantyzmu nadal się rozwijał i przyjął nieco inną formę, niż koncert klasyczny. Tworząc koncert romantyczny często rezygnowano z rozbudowanej ekspozycji orkiestry, od razu wprowadzając partię solisty, czasem części utworu grano attaca (bez przerwy).

Wraz z nadejściem romantyzmu i powstaniem ideału instrumentalisty-wirtuoza, dużą popularność zdobył styl brillante. Miał on wyeksponować doskonałość techniki grającego. Pośród pianistów docenianymi wirtuozami byli Fryderyk Chopin i Ferenc Liszt.

 

Utwór do posłuchania z partyturą

Zadanie:

Edward Grieg nazywany jest Chopinem Północy, ponieważ pochodził z Norwegii a głównym zainteresowaniem obdarzył fortepian.

Jego Koncert fortepianowy a-moll op. 16 przywołuje norweski folklor. Zwróć uwagę na charakter trzeciej części utworu, nawiązujący do norweskiego tańca – hallinga.

Początek koncertu:

Posłuchaj też innych koncertów

Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Oba koncerty Chopina pochodzą z jego początkowego okresu twórczości, gdy zafascynowany był stylem brillante. Oba (e-moll op. 11 i f-moll op. 21) powstały ok. roku 1830, wbrew numeracji opus wcześniejszy jest koncert f-moll.

Piotr Czajkowski, Koncert fortepianowy b-moll op. 23

Czajkowski to kompozytor rosyjski, którego kojarzy się przede wszystkim z dwoma baletami: Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie. Jest on również autorem sześciu symfonii i licznych utworów fortepianowych.  Koncert b-moll Czajkowskiego należy do najbardziej znanych koncertów na świecie.

Felix Mendelssohn-Bartholdy, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

Koncert skrzypcowy Mendelssohna uznawany jest za wzorcowy przykład koncertu romantycznego.  Zbudowany jest z 3 części, które grane są attaca, to znaczy bezpośrednio po sobie, bez przerwy.

mendelssohn koncert skrzypcowy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x