Utwory z „karnawałem” w tytule

with 3 komentarze

Czas karnawału to sezon na koncerty noworoczne, wielkie i huczne bale i ten moment w roku, kiedy kompozytorzy epoki romantyzmu potrafili dorobić sobie na okolicznościowych zamówieniach. Stąd też wzięło wiele utworów nawiązujących do karnawału.

Przed wami 7 utworów pisanych na radosny czas powitania nowego roku.

Robert Schumann – Karnawał op. 9

Cykl na fortepian solo, 21 krótkich utworów, w których pojawiają się przyjaciele kompozytora i postaci z komedii dell’arte. Cykl ten jest dedykowany polskiemu skrzypkowi, Karolowi Lipińskiemu.

Camille Saint-Saëns – Karnawał zwierząt. Fantazja zoologiczna

Saint-Saëns napisał  dla przyjaciół utwór-żart, którego nigdy nie miała usłyszeć szersza publiczność. Zrządzeniem losu, właśnie ten utwór stał się najbardziej znanym dziełem Saint-Saënsa. W karnawałowej paradzie bierze udział cała menażeria, łącznie z rybkami z akwarium i… pianistami.

Antonín Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92

Środkowa część z trylogii uwertur koncertowych Dvořáka, noszących tytuł Natura, życie i miłość. Barwnie zinstrumentowana, energiczna, pełna przepychu karnawałowa maskarada.

Hector Berlioz – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski op. 9

Berlioz skomponował operę Benvenuto Cellini, która w Paryżu została źle przyjęta i niedługo po premierze zdjęta z afisza. Żeby uratować choć jej fragmenty dla publiczności, Berlioz sięgnął po temat z tej opery i opracował w formie uwertury koncertowej.

Johan Severin Svendsen – Uwertura koncertowa Karnawał w Paryżu op. 9

Johan Severin Svendsen to dosyć mało znany kompozytor norweski. Był starszy od Griega o 3 lata, grał na skrzypcach i dyrygował. Pozostawił po sobie głównie utwory orkiestrowe, kilkanaście pieśni i koncerty: na skrzypce i na wiolonczelę. Karnawał w Paryżu to nie jedyne jego dzieło z “karnawałem” w tytule – skomponował jeszcze Karnawał Artystów Norweskich op. 14

Johann Strauss II – Karnawał w Rzymie Operetka w 3 aktach

Dla rodziny Straussów okres karnawału był prawdziwą żyłą złota. Legenda głosi, że Król Walca, Johann Strauss był tak popularny, że w trakcie karnawału pędził z jednego koncertu na drugi, dyrygując kilkunastoma koncertami w tygodniu. Strauss oprócz walców i polek tworzył również operetki, z których jedna nosi tytuł Karnawał w Rzymie.

Robert Schumann – Sceny karnawałowe z Wiednia op. 26

Zaczęliśmy od Schumanna i na nim też skończymy. Podobnie jak Karnawał op. 9, Faschingsschwank aus Wien op. 26 to cykliczny utwór fortepianowy. Ten jednak posiada 5 części, z których 4 były napisane właśnie we Wiedniu.

 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
2 lat temu

Fajne ale trochę bardzo fajne ale też minimalnie. IE fajne

Michał
Michał
1 rok temu

Bardzo ciekawa prezentacja dzięki której poznałem nowe utwory w większości dobrze znanych mi kompozytorów. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x