Czas karnawału to sezon na koncerty noworoczne, wielkie i huczne bale i ten moment w roku, kiedy kompozytorzy epoki romantyzmu potrafili dorobić sobie na okolicznościowych zamówieniach. Stąd też wzięło wiele utworów nawiązujących do karnawału.
Przed wami 7 utworów pisanych na radosny czas powitania nowego roku.
Robert Schumann – Karnawał op. 9
Cykl na fortepian solo, 21 krótkich utworów, w których pojawiają się przyjaciele kompozytora i postaci z komedii dell’arte. Cykl ten jest dedykowany polskiemu skrzypkowi, Karolowi Lipińskiemu.
Camille Saint-Saëns – Karnawał zwierząt. Fantazja zoologiczna
Saint-Saëns napisał dla przyjaciół utwór-żart, którego nigdy nie miała usłyszeć szersza publiczność. Zrządzeniem losu, właśnie ten utwór stał się najbardziej znanym dziełem Saint-Saënsa. W karnawałowej paradzie bierze udział cała menażeria, łącznie z rybkami z akwarium i… pianistami.
Antonín Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92
Środkowa część z trylogii uwertur koncertowych Dvořáka, noszących tytuł Natura, życie i miłość. Barwnie zinstrumentowana, energiczna, pełna przepychu karnawałowa maskarada.
Hector Berlioz – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski op. 9
Berlioz skomponował operę Benvenuto Cellini, która w Paryżu została źle przyjęta i niedługo po premierze zdjęta z afisza. Żeby uratować choć jej fragmenty dla publiczności, Berlioz sięgnął po temat z tej opery i opracował w formie uwertury koncertowej.
Johan Severin Svendsen – Uwertura koncertowa Karnawał w Paryżu op. 9
Johan Severin Svendsen to dosyć mało znany kompozytor norweski. Był starszy od Griega o 3 lata, grał na skrzypcach i dyrygował. Pozostawił po sobie głównie utwory orkiestrowe, kilkanaście pieśni i koncerty: na skrzypce i na wiolonczelę. Karnawał w Paryżu to nie jedyne jego dzieło z “karnawałem” w tytule – skomponował jeszcze Karnawał Artystów Norweskich op. 14
Johann Strauss II – Karnawał w Rzymie Operetka w 3 aktach
Dla rodziny Straussów okres karnawału był prawdziwą żyłą złota. Legenda głosi, że Król Walca, Johann Strauss był tak popularny, że w trakcie karnawału pędził z jednego koncertu na drugi, dyrygując kilkunastoma koncertami w tygodniu. Strauss oprócz walców i polek tworzył również operetki, z których jedna nosi tytuł Karnawał w Rzymie.
Robert Schumann – Sceny karnawałowe z Wiednia op. 26
Zaczęliśmy od Schumanna i na nim też skończymy. Podobnie jak Karnawał op. 9, Faschingsschwank aus Wien op. 26 to cykliczny utwór fortepianowy. Ten jednak posiada 5 części, z których 4 były napisane właśnie we Wiedniu.
Fajne ale trochę bardzo fajne ale też minimalnie. IE fajne