Fryderyk Chopin

with Brak komentarzy

Sprawdź się!

Poniżej znajdziesz test, dzięki któremu sprawdzisz swoją wiedzę o Fryderyku Chopinie. Jeśli jednak chcesz się wcześniej przygotować, skorzystaj z materiałów poniżej.

Kim był Fryderyk Chopin?

Fryderyk Chopin (22.02/01.03.1810-17.10.1849)

Pochodził z Żelazowej Woli, dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Jego rodzice, Justyna i Mikołaj wcześnie dostrzegli talent syna i zagwarantowali mu edukację muzyczną u Wojciecha Żywnego. Jako dziecko wakacje spędzał na wsi. Tam miał okazję poznać polską muzykę ludową, do której nawiązywał w mazurkach. Kompozycji uczył się w Szkole Głównej Muzyki u Józefa Elsnera. Wieku 21 lat wyjechał na tournee, z którego nie mógł wrócić z powodu upadku Powstania Listopadowego. Zamieszkał w Paryżu i spędził tam resztę życia.

Twórczość Chopina

Był wybitnym pianistą i tworzył niemal wyłącznie na fortepian. Przed wyjazdem na tournee napisał 2 koncerty fortepianowe z orkiestrą (Koncert e-moll op. 11 i Koncert f-moll op. 21). Są one utrzymane w wirtuozowskim stylu brillante. Poza nielicznymi wyjątkami Chopin pisał jednak wyłącznie na fortepian solo.

Czerpiąc z polskiego folkloru pisał mazurki i polonezy. Nawiązywał do ówczesnej muzyki “popularnej” w walcach, impromptus i nokturnach. Sięgał po tradycyjną formę pisząc sonaty. Rozwinął gatunek etiudy, tworząc 2 cykle etiud koncertowych (op. 10 i op. 25). Przebywając na Majorce na wakacjach ze swoją partnerką George Sand (Aurora Dudevant) napisał 24 preludia op. 28, wzorowane na 24 Preludiach i Fugach Bacha. Jego scherza i ballady to utwory najbardziej dramatyczne, niosące w sobie ogromny ładunek emocjonalny.

Zmarł w Paryżu, pochowany na cmentarzu Pere-lachaise w Paryżu, ale jego serce sprowadzone zostało do Polski i wmurowane w ścianę kościoła św. krzyża w Warszawie.

Utwór do posłuchania z partyturą

Zadanie:

Utwór ten pojawił się w filmie wojennym o polskim pianiście, Władysławie Szpilmanie. Jaki to film?

Posłuchaj też innych utworów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x