Kompozytorzy z Wielkiej Brytanii

with Brak komentarzy

Czy wiesz, kto miał wpływ na ukształtowanie się muzycznej sceny Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy znasz 5 wielkich kompozytorów, którzy na stałe zapisali się w historii muzyki Wielkiej Brytanii i całej Europy.

Henry Purcell

1659-1695

Purcell to pierwszy angielski kompozytor, którego muzyka zdobyła sławę na całym świecie. W ciągu swojego krótkiego 36 letniego życia skomponował ogromną ilość  muzyki sakralnej i teatralnej. Tylko przez ostatnie 6 lat życia napisał muzykę do ponad 40 spektakli. Przez całe życie związany był z Londynem i Opactwem Westminster. Na jego cześć w Londynie, w okolicach Westminster postawiono pomnik, który wygląda tak:

 

Georg Friedrich Haendel

1685-1759

Haendel tak bardzo zżył się z Londynem, że aż uznany został – ręka w rękę z Purcellem – za brytyjskiego kompozytora narodowego. Dzięki swojej działalności muzycznej w 1727 roku otrzymał obywatelstwo angielskie. Przez długi czas wynajmował dom niedaleko Hyde Parku.  Obecnie znajduje się tam muzeum Haendla i – uwaga – Jimiego Hendrixa.

 

Edward Elgar

1857-1934

Od czasów Purcella musiało minąć 200 lat, by świat ponownie docenił muzykę Brytyjczyków. Stało się to za sprawą sir Edwarda Elgara.  Pochodził on z Worcester, ale przez pewien czas wraz z żoną mieszkał w Londynie. Najbardziej rozpoznawalnym cyklem utworów Elgara są Pomp and Circumstance Marches. Fragment wokalny pierwszego z nich, Land of Hope and Glory jest uznawany za nieoficjalny hymn Wielkiej Brytanii. Sam marsz ma okazję zabrzmieć co roku w czasie finałowego koncertu najbardziej znanego angielskiego festiwalu Proms. W wykonanie utworu włącza się wówczas cała publiczność.

Ralph Vaughan Williams

1872-1958

Vaughana Williamsa można by nazwać brytyjskim Oskarem Kolbergiem. Interesował się muzyką ludową i wplatał ją w swoje utwory. W młodości jeździł po kraju i spisywał pieśni ludowe. Na jego cześć powstała Biblioteka Vaughana Williamsa, będąca częścią Angielskiego stowarzyszenia tańca i muzyki ludowej. Dom w którym mieszkał już niestety nie istnieje, ale za to na nabrzeżu Tamizy postawiono jego popiersie.

 

Benjamin Britten

1913-1976

Benjamin Britten miał ogromny wpływ na kształt muzyki XX wieku. Wygrał stypendium na studia kompozytorskie w Royal College of Music, kiedy w jury konkursu zasiadał Ralph Vaughan Williams – kompozytor, którego wspomniałam powyżej. Najbardziej znanym utworem Brittena jest War Requiem czyli Requiem Wojenne. Poza tym Britten też ma swój wkład w kształt finałowego koncertu Proms: zaaranżował hymn brytyjski God save the Queen, a jego wersja kilkakrotnie została włączona do programu koncertu.

metro
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x