Wesele Figara (Mozart) – streszczenie opery

with Brak komentarzy

Tytuł: Wesele Figara

Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart

Libretto: Lorenzo da Ponte

Miejsce akcji: zamek hrabiego Almavivy niedaleko Sewilli

Libretto opery stworzone zostało na podstawie zakazanej sztuki Pierr’a Beaumarchais.  Krytykujące ustrój feudalny i arystokrację dzieło dostało zielone światło od cesarza austriackiego – Mozart dostał pozwolenie na stworzenie opery bazującej na tej sztuce, pod warunkiem, że oczyści je z wątków politycznych.

Premiera Wesela Figara odbyła się w Hofburgtheater w 1786 roku.

Postaci:

Hrabia Almaviva – wielkorządca Andaluzji

Hrabina Almaviva – jego żona

Figaro – służący hrabiego

Zuzanna – służąca hrabiny, narzeczona Figara

Cherubin – paź hrabiego

Marcelina – klucznica

Bartolo – prawnik z Sewilli

Basilio – nauczyciel muzyki

Don Curzio – sędzia

Antonio – ogrodnik, wuj Zuzanny, ojciec Barbariny

Barbarina – córka ogrodnika


Wesele Figara – Akt I

Figaro przygotowuje się do ślubu z Zuzanną i mierzy pokój, jaki dostali w prezencie ślubnym od Hrabiego Almavivy. Zuzanna uświadamia mu, że hrabia, przydzielając im pokój w bezpośrednim sąsiedztwie swoich komnat, działał z nieczystych pobudek. Wielokrotnie zwracał się do Zuzanny z niedwuznacznymi propozycjami i dziewczyna obawia się, że w razie nieobecności Figara, hrabia będzie chciał nadużyć swojego stanowiska.

Figaro, który dopiero teraz widzi wyraźnie pokrętny plan hrabiego, śpiewa cavatinę, będącą skierowanym do niego ostrzeżeniem  “Jeśli chcesz tańczyć, szanowny hrabio, to zatańczysz tak, jak ci zagram!”

W międzyczasie Marcelina prosi doktora Bartolo o pomoc w snuciu intrygi. Uwaga, teraz ważne: Bartolo i Marcelina przed wielu laty mieli romans, Marcelina urodziła mu dziecko, ale to dziecko zaginęło i nikt nie wie, gdzie jest teraz. Marcelina mówi Bartolo, że Figaro jest jej dłużny pieniądze. Chce nie dopuścić do jego ślubu z Zuzanną i sama zostać jego żoną. Bartolo również jest cięty na Figara, bo ten kiedyś uniemożliwił mu ślub z Rozyną – obecnie hrabiną Almaviva. Obiecuje Marcelinie, że znajdzie paragraf na Figara, byleby tylko się na nim odegrać.

W tym czasie Zuzannę odwiedza Cherubinek – młodzieniec zakochany we wszystkich kobietach wokół. Ostatnio hrabia odkrył jeden z jego romansów, dlatego Cherubinek prosi Zuzannę, by wstawiła się za nim u hrabiny. Ich rozmowę przerywa przybycie hrabiego, który usiłuje zdobyć względy Zuzanny. Cherubinek ukrywa się przed hrabią, a hrabia przed Basilio. Basilio sieje plotki na temat Cherubinka, posądzając go o zalecanie się do hrabiny. To wzbudza zazdrość hrabiego, który ujawnia się, a przy okazji znajduje też Cherubina. Zirytowany jego ciągłymi miłostkami mianuje go oficerem i wysyła do wojska w niedalekiej Sewilli.

Wtedy wchodzi Figaro. Dowiaduje się, że Cherubinek został wysłany do wojska i roztacza przed nim ponurą wizję trudnego żołnierskiego życia. Non più andrai, farfallone amoroso

Wesele Figara – Akt II

Figaro i Zuzanna przy współudziale hrabiny wymyślają podstęp mający zdyskredytować hrabiego. Zuzanna zgodzi się na schadzkę, ale zamiast niej na spotkanie przybędzie przebrany Cherubinek. Kiedy Cherubin przebiera się w pokoju hrabiny, hrabia Almaviva usiłuje wejść do pokoju żony. Przestraszony chłopak potrąca coś w pokoju i wywołuje hałas, który budzi podejrzenia hrabiego. Hrabina boi się, jak zareaguje jej mąż na widok Cherubina w jej pokoju i nie pozwala mu tam wejść. Na szczęście sytuację ratuje Zuzanna – zamyka się w pokoju hrabiny, a Cherubin ucieka przez okno. Kiedy hrabia ponownie przypuszcza szturm na pokój żony, wychodzi z niego Zuzanna.

Pojawia się Figaro, który chcąc chronić Zuzannę i Hrabinę przed gniewem Almavivy wplątuje się w intrygę pań. Hrabia już niemalże daje się przekonać, gdyby nie Antonio, ogrodnik. Wpada do komnaty księżnej skarżąc się, że właśnie wypchnięty przez okno człowiek stratował mu kwiaty w ogrodzie. Figaro domyśla się, że był to Cherubin i chcąc go chronić bierze winę na siebie.

Pojawiają się Marcellina, Bartolo i Basilio. Marcellina wytacza Figaro proces o długi – pozwany albo zwróci jej pieniądze, albo zostanie jej mężem. Sędzią w sporze ma być hrabia (co Marcelinie jest bardzo na rękę, bo liczy na jego przychylność).

Wesele Figara – Akt III

Hrabina postanawia ukrócić niewierność hrabiego i przyjść na umówioną schadzkę zamiast Zuzanny. Wysyła ją do hrabiego, by umówiła się na schadzkę. Wracając, Zuzanna mówi Figaro o tym, że ich plan się powiódł – niestety Hrabia podsłuchuje ich rozmowę i świadomy pułapki postanawia być ostrożny.

Podczas konfrontacji Marceliny, Bartolo i Figara okazuje się, że Figaro jest zaginionym synem Marceliny i Bartolo! Marcelina, uszczęśliwiona odnalezieniem syna, wycofuje wszelkie zarzuty.

Hrabina targana niepewnością czeka na Zuzannę. Śpiewa o utraconych pięknych momentach swojego małżeństwa. Zuzanna wraca, hrabina dyktuje jej list do hrabiego, który spina szpilką.

Pojawia się Cherubin – który przecież miał już być w wojsku – w towarzystwie dziewcząt, które zapraszają hrabiego na zabawę. Cherubina nakrywa Antonio – ogrodnik, a hrabia chce chłopaka ukarać. Ale wstawia się za nim córka Antonia, Barbarina. Przypomina Hrabiemu o złożonej niegdyś obietnicy – Barbarina może teraz życzyć sobie czegokolwiek, więc prosi o zgodę na małżeństwo z Cherubinem. Hrabia zezwala na ich ślub.

III kończy się ceremonią zaślubin Figara i Zuzanny. W czasie ceremonii Zuzanna podaje Hrabiemu spięty szpilką list. Hrabia kłuje się w palec, co zauważa Figaro – wie, że hrabia dostał właśnie list miłosny.

Wesele Figara – Akt IV

Akt czwarty to komedia omyłek. Barbarina dostaje od Hrabiego szpilkę. Ma ją zanieść Zuzannie, ale ją gubi w trawie. Zmartwioną znajduje ją w ogrodzie Figaro. Kiedy dowiaduje się o szpilce łączy fakty i uznaje, że nowo poślubiona małżonka jednak go zdradza. Hrabia nie rozpoznaje przebranej za Zuzannę hrabiny i ją uwodzi. Jednocześnie wiedziony zazdrością Figaro wyznaje miłość przebranej za hrabinę Zuzannie, ale w trakcie rozpoznaje swoją żonę. W tym momencie wchodzi hrabia – woła na pomoc całą służbę, chcąc by zobaczyli, jak Hrabina zdradza go z Figarem. Kiedy spisek zostaje odkryty wszyscy błagają Hrabiego o przebaczenie, ale ten jest bardzo rozgniewany. Na to jednak wchodzi Hrabina – a jej wejście powoduje, że to właśnie Hrabia prosi ją o przebaczenie i wszystko kończy się szczęśliwie.

 
wesele figara
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x