Testy Kahoot! z Baroku

with 2 komentarze

Sprawdź się!

Ile pamiętasz z epoki baroku? Czas to sprawdzić! Rozwiąż testy Kahoot! razem z kolegami z klasy. Kto z Was pamięta najwięcej?

Jeżeli chcesz się wcześniej przygotować do tego testu, spójrz na ściągę poniżej. Możesz też przeczytać te artykuły:

Kim był Georg Friedrich Händel?

Kim był Henry Purcell?

Kompozytorzy z Wielkiej Brytanii

Kim był Johann Sebastian Bach?

albo obejrzeć filmy:

testy kahoot

Barok w stretto

  1. Barok to epoka trwająca ok. 150 lat, za umowne daty przyjmuje się lata od 1597 do 1750 . Pierwsza data oznacza powstanie pierwszej opery, a druga śmierć Jana Sebastiana Bacha. Nazwa „barok” pochodzi z języka portugalskiego i oznacza zniekształconą perłę. W baroku przeważała faktura polifoniczna.
  2. Polifonia to wielogłosowość – wszystkie głosy utworu są równie ważne. Typowym dla     polifonii zabiegiem jest imitacja – powtarzanie melodii w różnych głosach. Najważniejszą dla baroku formą polifoniczną jest fuga.     Inne formy solowe to preludium (wstęp, przygrywka) i toccata – wirtuozowski utwór na instrument klawiszowy.
  3. W 1711 roku Bartolomeo Cristofori skonstruował fortepian, nie zdobył on jednak uznania ze względu na niedoskonałość     techniczną. W baroku królował klawesyn.
  4. Opera to sceniczny utwór wokalno-instrumentalny. Występują w nim soliści, chór, orkiestra, na scenie stoi scenografia, a aktorzy noszą kostiumy. Za ojca opery uważany jest Claudio Monteverdi, autor oper takich jak Orfeusz z 1607 roku, Koronacja Poppei i „Arianna”. Powstanie opery łączy się też z działalnością grupy muzyków i poetów, nazywanej Cameratą Florencką.
  5. Utwór niesceniczny, zbliżony do opery, nazywany jest Oratorium. Pierwszym oratorium było Przedstawienie duszy i ciała Emilio Cavalieriego. W oratorium tak jak w operze są soliści, chór i orkiestra, ale nie ma kostiumów, scenografii i akcji scenicznej. Innym niescenicznym gatunkiem wokalno- instrumentalnym jest kantata. J. S. Bach jest autorem świeckiej Kantaty o kawie. W Anglii powstawały wokalno-instrumentalne hymny (anthem), gatunek tworzony przez Georga Friedricha Händla i Henry’ego Purcella.
  6. Concerto grosso to rodzaj koncertu, w którym grupa solistów, nazywana concertino współzawodniczy z orkiestrą nazywaną tutti. Za twórcę tego gatunku uważany jest Arcangelo Corelli.
  7. Innym rodzajem koncertu jest koncert solowy. W takim koncercie solista przeciwstawiany jest orkiestrze. Przykładem takich koncertów są 4 koncerty Antonio Vivaldiego Cztery pory roku, powstałe w 1725 roku.
  8. W baroku powstały 2 rodzaje sonaty: świecka da camera, nazywana też suitą, będąca zbiorem tańców, oraz kościelna da chiesa, o układzie części wolna-szybka-wolna-szybka.
  9. Suita zbudowana była z części stałych (4 tańce) i części zmiennych (tańce i nietaneczne przerywniki). Do tego schematu dołącza się najczęściej menuet, polonez, gawot, na początku może pojawić się preludium (przygrywka), uwertura lub fantazja. Części stałe suity:
 
Nazwa Metrum Pochodzenie Tempo
Allemande
4/4
Niemcy
umiarkowane
Courante
3/4
Francja
szybkie
Sarabanda
3/4
Hiszpania
wolne
Gigue
6/8 lub 12/8
Irlandia
szybkie

Dla nauczyciela:

Testy nawiązują do informacji ujętych w filmach i artykułach na stronie.
Możesz pobrać je w wersji papierowej, wykorzystać linki do testów w
formularzach Google (dostępne wkrótce), albo rozwiązać Kahoot!

Testy Kahoot! to świetny sposób na powtórzenie wiadomości i ożywienie lekcji. Nawet największe śpiochy będą zmobilizowane do działania dzięki elementowi rywalizacji – sprawdziłam na moich uczniach 🙂

 

Jeśli przygotowane przeze mnie materiały będą dla Ciebie przydatne, daj znać, zrobię więcej. Będę wdzięczna za opinię, jestem ciekawa, co o tym sądzisz! Napisz na powaznaniepowaznie@gmail.com, albo skomentuj poniżej!

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
M.M.
M.M.
2 lat temu

Wydaje mi się, iż w teście o operze w pytaniu nr 13 wkradła się pewna nieścisłość. J.B. Lully, mimo że działał we Francji był z pochodzenia Włochem urodzonym we Florencji. Osobiście rozważałabym zaznaczenie takiej odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x