5 powodów, dla których musisz sięgnąć po Małe Monografie

with Brak komentarzy
małe monografie pwm

Szybko się je czyta

Małą Monografię PWM przeczytasz w jeden dzień. Objętość książki jest do pochłonięcia w jeden deszczowy dzień urlopu. Jeśli akurat czytasz i pracujesz, przeczytanie publikacji może zająć ci dwa albo trzy spokojne wieczory. Świetnie się sprawdzi jako towarzysz w pociągu na dłuższej trasie. Dzięki temu, że nie jest to przysłowiowa “cegła”, ilość informacji zawartych w Małych Monografiach jest taka akurat. Ani za dużo, ani za mało jak na pierwszy raz.

Są lekko napisane

Narracja Małych Monografii jest przyjemna, lekka i przystępna. Nie znajdziesz tam rozwlekłych analiz utworów, naszpikowanych specjalistycznymi terminami. Książki opowiadają o osobach, jakimi byli Witold Lutosławski, Roman Palester i wciąż żyjący Paweł Szymański. Muzyka była i jest nieodłączną częścią ich życia, dlatego trudno pisać o tych postaciach bez mówienia o niej. Nie musisz się jednak obawiać nadmiernie teoretycznych rozważań.

Mówią o ważnych osobach

Małe Monografie, wielcy ludzie – to hasło trafia w punkt. Osoby, które wybrane zostały do trzech publikacji z serii PWM to kompozytorzy, których trzeba znać. Muzyka polska XX wieku jest mało znana. Słucha się jej o wiele rzadziej, niż na przykład muzyki kompozytorów epoki romantyzmu. Dzieje się tak być może ze względu na pozornie trudną warstwę brzmieniową tej “nowej” muzyki. Coś, czego nie znamy, powoduje uprzedzenia. Być może zatem seria PWM przez postać kompozytora dotrze z muzyką do odbiorców?

Są świetne na prezent

Małe Monografie PWM to książki, które świetnie sprawdzą się jako prezent. Niezależnie od tego, czy wolisz tradycyjne, papierowe książki, e-booki czy nawet audiobooki, masz możliwość wyboru spośród wszystkich trzech formatów. Możesz obdarować zafascynowanego muzyką przyjaciela, albo siebie samego. Od czasu do czasu warto zrobić sobie prezent 🙂 Jeśli znasz kogoś, kto z zachwytem pochłania każdą informację o znanych (i mniej znanych) muzykach i kompozytorach, jest to po prostu strzał w dziesiątkę. 

Rozpoczynają dłuższą serię

W październiku czekają nas kolejne tomy z serii Małe Monografie, Wielcy Ludzie. W przygotowaniu jest publikacja na temat Grażyny Bacewicz, Georga Philippa Telemanna i Hectora Berlioza. Tych kompozytorów trzeba znać, bo fascynująca jest nie tylko ich muzyka, ale też osobowość i dzieje życia.

Małe Monografie z serii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znajdziesz tutaj. Miłego czytania/słuchania!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x