Konkurs Chopinowski 2021

with Brak komentarzy

W sobotę 2 października rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Na koncercie inauguracyjnym wystąpili pianiści związani z konkursem w poprzednich edycjach.

Warto wiedzieć, kim są osoby, które zobaczyliśmy na scenie i zapoznać się z repertuarem koncertu.

Wykonawcy koncertu inauguracyjnego

Julianna Awdiejewa – rosyjska pianistka, zdobyła I miejsce na XVI Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Aktywnie koncertuje na całym świecie, grając głównie muzykę kompozytorów romantycznych.

Kevin Kenner – amerykański pianista. W Konkursie Chopinowskim brał udział dwa razy – jaki 17-latek, w 1980 roku, kiedy został finalistą i 10 lat później, w 1990 roku, gdzie zdobył najwyższe, II miejsce (I nagrody wówczas nie przyznano). W 2010 roku był członkiem jury konkursu, zasiądzie w jury również w tym roku. W 2018 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dang Thai Son – wietnamski pianista, w 1980 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Chopinowskim. Zasiada w jury konkursu od 2005 roku (XV, XVI i XVII edycja). W 2010 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Seong-Jin Cho – zwycięzca ubiegłej edycji Konkursu Chopinowskiego, otrzymał też nagrodę specjalną za wykonanie poloneza. Koncertuje na całym świecie.

giusiano

Philippe Giusiano – francuski pianista, laureat II nagrody na XIII Konkursie Chopinowskim w 1995 roku. Wielokrotnie koncertował w Polsce na festiwalu chopinowskim w Dusznikach Zdroju i w ramach festiwalu Chopin i jego Europa.

Krzysztof Firlus – polski kontrabasista i gambista (czyli gra na violi da gamba), związany z Katowicami. Współpracuje między innymi z {oh!} Orkiestrą Historyczną i NOSPR w Katowicach. Wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Krakowie.

Andrzej Boreyko – dyrygent polsko-rosyjskiego pochodzenia, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej od 2019 roku (wcześniej koncertami Konkursu Chopinowskiego dyrygował ówczesny dyrektor Filharmonii, Jacek Kaspszyk).

Program koncertu inauguracyjnego

Skoro już wiemy, kto pojawi się na scenie, spójrzmy jeszcze na program koncertu:

Robert Schumann: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Utwór z epoki romantyzmu. Schumann napisał ten utwór dla swojej żony, Klary, która była świetną pianistką.

Na scenie Julianna Awdiejewa i Belcea Quartet. Kwintet jest utworem cyklicznym, posiada cztery części: 

1) Allegro brillante (w formie allegra sonatowego), 

2) In modo d’una marcia. Un poco largamente (w formie ronda),

3) Scherzo. Molto vivace (najkrótsza część cyklu, ale chyba najfajniejsza)

4) Allegro, ma non troppo (finał, w którym pojawia się element polifonizujący).

Johann Sebastian Bach: Koncert na 4 fortepiany a-moll BWV 1065

Utwór z epoki baroku – więc wiadomo, że oryginalnie nie był pisany na fortepiany, ale na 4 klawesyny. Bach uwielbiał muzykę Vivaldiego i bardzo często transkrybował i przerabiał skrzypcowe utwory swojego starszego kolegi na klawesyn. Tak stało się też tym razem, koncert na 4 klawesyny BWV 1065 to transkrypcja koncertu na 4 skrzypiec Vivaldiego. Budowa utworu jest typowa dla koncertu i obejmuje 3 części:

1) Allegro,

2) Largo,

3) Allegro.

Przyjęło się jednak, że twórczość Bacha równie dobrze może zabrzmieć w uwspółcześnionym, fortepianowym wykonaniu. Na scenie pojawi się 4 wybitnych pianistów – Julianna Awdiejewa, Kevin Kenner, Philippe Giusiano i Dang Thai Son, a także orkiestra smyczkowa złożona z dwóch kwartetów: Belcea Quartet i Simply Quartet. Składu dopełni kontrabasista Krzysztof Firlus.

Ludwig van Beethoven: III Koncert fortepianowy c-moll op. 37

W finale koncertu usłyszymy laureata ubiegłej edycji Konkursu, Seong-Jin Cho. Soliście towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Koncert Beethovena (epoka – klasycyzm) również posiada trzy części: 

1) Allegro con brio, 

2) Largo,

3) Rondo. Allegro.

Ten koncert rozpoczął XVIII edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Prezentacje uczestników konkursu można śledzić w internecie na kanale YouTube Chopin Institute, a także za pomocą aplikacji Chopin Competition 2020 na Android, iOS i Smart TV.

konkurs chopinowski
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x