Juliusz Cezar w Egipcie (Händel) – streszczenie opery

with Brak komentarzy

Juliusz Cezar to dramma per musica w trzech aktach do libretta Nicoli Francesco Hayma. Opera miała premierę w 1724 roku. Odniosła wielki sukces za czasów Händla, a obecnie jest jedną z najczęściej wykonywanych oper barokowych. We współczesnych aranżacjach rolę Cezara, napisaną dla kastrata altowego Senesino, śpiewają kontralty, mezzosoprany lub kontratenorzy.

Juliusz Cezar jedzie do Egiptu. Uwodzi go Kleopatra, która chce zasiąść na tronie zamiast swojego brata, Ptolemeusza. Cezara w alkowie Kleopatry atakują zdrajcy, on robi taktyczny odwrót na pustynię. Kleopatra myśli, że jej ukochany nie żyje. Dochodzi do bitwy jej wojsk z wojskami Ptolemeusza, którą Kleopatra przegrywa.

W międzyczasie mamy tragedię rodzinną – Sesto chce pomścić śmierć ojca i uratować zniewoloną matkę – wszystkiemu winien jest Ptolemeusz. Sesto zabija Ptolemeusza. Juliusz Cezar korzysta z okazji, obwołuje królową Kleopatrę i wraca do Rzymu.

Fabuła Juliusza Cezara

Miejsce akcji: Egipt

Czas akcji: V w. p. n. e.

Postaci:

Juliusz Cezar

Kornelia – żona Pompejusza

Ptolomeusz – brat Kleopatry, król Egiptu

Kleopatra – ukochana Cezara

Achilla – generał Ptolemeusza

Sesto – syn Pompejusza

 

Akt I

Juliusz Cezar pokonał wojska Pompejusza w Egipcie. Żona Pompejusza prosi o łaskę dla swojego męża, Cezar się zgadza. Ale nadgorliwy Ptolemeusz wysyła Cezarowi odciętą głowę Pompejusza jako symbol wsparcia. Cezar jest wściekły na pochopną decyzję Ptolemeusza, a syn Pompejusza, Sesto poprzysięga zemstę.

Kleopatra chce uwieść Cezara, żeby ogłosił ją królową Egiptu. W przebraniu służącej udaje się do jego obozu. Ptolemeuszowi podoba się Kornelia, ale obiecał ją Achilli. Kiedy kobieta odrzuca generała, ten każe aresztować jej syna.

Akt II

Kleopatra w przebraniu służącej uwodzi Cezara, ale sama też się w nim zakochuje. Kiedy zdrajcy chcą zabić Cezara, on postanawia walczyć.

Kornelia płacze nad swoim losem, ma być zesłana do haremu Ptolemeusza. Sesto ucieka z aresztu i chce dostać się do haremu wraz z matką, żeby podstępem zabić Ptolemeusza.  Achilles mówi Ptolemeuszowi, że Cezar uciekając przed wrogimi żołnierzami skoczył z okna i się zabił. Achilla prosi o rękę Kornelii, ale Ptolemeusz się nie zgadza.

 

Akt III

Achilla chce stanąć po stronie Kleopatry, ale Ptolemeusz go zabija. Dochodzi do bitwy pomiędzy wojskami Kleopatry a Ptolemeusza, Kleopatra przygrywa i lamentuje że utraciła zarówno Cezara jak i swoje wojsko.

Cezar jednak żyje, przemierza pustynię poszukując swoich oddziałów. Kiedy wraca do obozu, Kleopatra cieszy się, że go widzi. Sesto przychodzi na ratunek matce, zabija Ptolemeusza. Cezar ogłasza Kleopatrę królową Egiptu i wraca do Rzymu.

 
juliusz cezar
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x