Zakończenie roku szkolnego za nami. Jeśli chodzisz do szkoły, to dobrze wiesz, co działo się w ciągu ostatniego miesiąca. Po ponad roku siedzenia przed komputerem wróciliśmy do nauki stacjonarnej – co większość przywitała jak wybawienie. Jednocześnie w wielu przypadkach zaczęło się sprawdzanie, jak dużo wiedzy nagromadziło się w głowach w trakcie całego roku szkolnego.
Uczeń idealny nie istnieje
Uczeń idealny, który przez cały rok systematycznie pracował, nie musiał się obawiać. Wiedza ugruntowana, gotowa do zastosowania w praktyce. Notatki z lekcji uzupełnione, zeszyty prowadzone starannie, oddane wszystkie zadania domowe, a wszystkie klasówki napisane na piątki i szóstki.
Nie okłamujmy się jednak. Uczeń idealny nie istnieje. Każdemu zdarza się potknięcie i spadek wydajności w edukacyjnym funkcjonowaniu. Niestety, to normalne. Nie jesteśmy robotami. Spadek motywacji przytrafia się każdemu. Jedni mają sposoby na to, jak ponownie nakręcić się do nauki i działania. Inni jeszcze sobie tych sposobów nie wypracowali. Obniżenie motywacji do nauki pociąga za sobą mniejsze skupienie na lekcjach, a to – luki w wiedzy.
Jeżeli w tym momencie czujesz, że po roku szkolnym potrzebujesz odpoczynku – odpocznij! Zadbaj o to, żeby – kiedy ponownie zaczniesz się uczyć – do nauki usiąść z wypoczętą głową. Mentalny odpoczynek od spraw związanych ze szkołą i nadrabianiem materiału na pewno w tym pomogą.
5 rad jak nadrobić zaległości
Masz jednak z tyłu głowy świadomość, że braki w wiedzy nie uzupełniają się same i że może jednak warto byłoby zabrać się do roboty. Jak zrobić sobie powtórki, żeby nauka była skuteczna i nie zajęła ci całych wakacji?
1. Poproś o zestaw materiału do opanowania!
Prawdopodobnie, jeśli podczas czerwcowego maratonu przytrafiły ci się schody, wiesz które części materiału wymagają opanowania. Jeśli jednak nie wiesz do końca, jaki materiał potrzebujesz nadrobić, skontaktuj się z twoim nauczycielem. Wiadomo, że zaczynają się wakacje i każdy chciałby wypocząć. Jednak jestem przekonana, że żaden nauczyciel nie odniesie się negatywnie do ucznia, który wyraża chęć nauki (i – w tym przypadku nadrobienia zaległości). Po prostu zapytaj i poproś o pomoc!
2. Zaplanuj proces nauki!
Podziel materiał na części. Wyznacz sobie termin “zaliczenia” przed sobą danej partii materiału. Ucząc się, jednocześnie twórz test dla siebie, który rozwiążesz w wyznaczonym terminie. Dzięki temu lepiej zrozumiesz materiał, którego się uczysz: mózg musi przetworzyć przyswojoną wiedzę, żeby sformułować pytanie. Utrwalisz materiał poprzez zapisanie go – robienie odręcznych (!!!) notatek i zapisywanie pytań testu to również forma nauki! Poza tym rozwiążesz test po pewnym czasie, a to też ma swoje zalety. Prowadzi nas bowiem do kolejnego punktu, czyli…
3. Zapomnij!
Mózg potrzebuje “zapomnieć” coś i odgrzebać z pamięci, żeby nauczyć się danej rzeczy “na stałe”. Zaplanuj naukę tak, żeby co jakiś czas przypominać sobie część materiału. Dzięki temu mózg będzie zmuszony do wygrzebania posiadanej wiedzy z zakamarków świadomości i przeniesie ją do pamięci długotrwałej. Nie można jednak robić tych przerw zbyt dużych, tak więc…
4. Zadbaj o systematyczność!
Dużo więcej osiągniesz poprzez systematyczną naukę mniejszych partii materiału, niż starając się zapamiętać ogromną partię materiału raz w tygodniu. Nie tylko ograniczysz zmęczenie w trakcie nauki, ale po każdej “odhaczonej” małej partii materiału poczujesz szczyptę satysfakcji ze zrealizowanego planu. Dzięki temu twoja motywacja do nauki będzie się sama napędzać.
5. Mieszaj sposoby nauki!
Staraj się korzystać z mieszanych metod zapamiętywania. Mózg nie znosi monotonii. Kiedy coś go nudzi – wyłącza się. Dlatego postaraj się oszukać swój mózg – wybieraj zróżnicowane metody nauki. Twórz mapy skojarzeń, listy, twórz własne definicje. Korzystaj z fiszek, szczególnie jeśli masz do nadrobienia słówka z języka obcego, układ okresowy z chemii, albo miasta/góry/rzeki/regiony z geografii. Te ostatnie warto stworzyć samodzielnie (na stronie z odpowiedzią wpisać wskazówki, które pozwolą ci szybko znaleźć to miejsce na mapie, n.p. “Sahara – północna część Afryki”) i testować swoją wiedzę korzystając z mapy.
Przyjęło się sądzić, że fiszki służą tylko do nauki języków obcych, ale jeśli wykażesz się odrobiną kreatywności, możesz stworzyć fiszki do nauki niemal wszystkiego. Przekonałam się o tym, kiedy dostałam do ręki fiszki “Teoria muzyki w pigułce”. Możesz użyć ich do nauki nazw dźwięków, budowy gam, znaków chromatycznych czy wartości nut. Jeśli to cię interesuje, możesz o nich poczytać więcej tutaj.
Wakacje są po to, żeby odpocząć
Nie zapomnij o tym. W czasie wakacji potrzebujesz zająć się swoim hobby/Spotkać z przyjaciółmi/Oglądać filmy/Poleżeć na trawie/Wpisz własne. Jeżeli jednak czujesz, że poświęcenie na przykład pół godziny dziennie na powtórki – rano, po śniadaniu, na świeżym powietrzu – pomoże ci na spokojnie wejść w nowy rok szkolny, może warto w te wakacje zrobić taką dalekosiężną inwestycję?