Henryk Wieniawski – monografia PWM

with Brak komentarzy

Żywiołowość, nieokiełznany temperament, skłonność do podejmowania artystycznego ryzyka, a zarazem opanowanie i niespotykana wrażliwość – to przepis na zostanie wirtuozem. To również opis cech Henryka Wieniawskiego – czarodzieja i księcia skrzypiec. Mateusz Borkowski w kolejnym tomie serii „Małe Monografie” opowiada o tym wybitnym artyście.

Henryk Wieniawski to artysta, o którym można by dziś powiedzieć, że był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jego spuścizna twórcza nie należy do obfitych, ale jej ranga w światowej literaturze skrzypcowej jest fundamentalna. 

Mateusz Borkowski przeprowadza Czytelnika śladami licznych tournée wirtuoza, koncertującego
z intensywnością porównywalną do dzisiejszych gwiazd pop! Żaden inny muzyk nie podróżował tyle po świecie, co właśnie Wieniawski. Występów przed publicznością łaknął jak powietrza. Odwiedził trzy kontynenty, oklaskiwano go w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Holandii czy Turcji. 

Jak pisze o Henryku Wieniawskim Autor:

Muzyczny globtroter, który niemal do ostatnich dni czerpał siłę z występów na żywo. Nieustannie w biegu,
w nieprzerwanej podróży, na wiecznej koncertowej tułaczce.

W książce znajdziemy również opowieści o rodzinie i przyjaciołach Wieniawskiego, o jego pedagogicznych perypetiach, komponowaniu, hazardzie, jego „diabelskich skrzypcach”, a także wielkiej sławie, na którą mógł już liczyć w trakcie swojego życia. 

Mała Monografia o Henryku Wieniaskim to biografia atrakcyjna niczym scenariusz filmowy – wciąga bez reszty.

O Autorze:

Mateusz Borkowski – muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny, pedagog. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień związany ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Współpracuje z „Ruchem Muzycznym”, Radiem Kraków, w którym prowadzi autorską audycję „Mistrzowie i uczniowie”, tworzy własny blog „Orfeum Borkowskiego”, pisze teksty do książek programowych i folderów m.in. Festiwalu Muzyki Polskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Narodowej, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej. Na potrzeby Stowarzyszenia Muzyki Polskiej stworzył scenariusz spaceru po muzycznym Krakowie XIX i XX wieku. Autor Złotej klatki – wywiadu-rzeki z reżyserem Michałem Znanieckim (PWM 2017) oraz uhonorowanej tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca publikacji Organy na krańcach świata – rozmowy z organistą Markiem Stefańskim (Petrus 2019).

Premierową książkę Mateusza Borkowskiego można znaleźć w księgarni PWM oraz dobrych księgarniach muzycznych. 

FACEBOOK: https://www.facebook.com/PWMEdition/ 

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/pwm.com.pl/ 

TWITTER: https://twitter.com/PWMedition 

WWW: https://pwm.com.pl/

/tekst niniejszego artykułu jest informacją prasową przesłaną przez PWM

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x