Elementy dzieła muzycznego

with 2 komentarze

Składniki muzyki

Zastanawiałeś się kiedyś, z czego składa się muzyka? Przecież to oczywiste, że z dźwięków – odpowiesz. Spoko, też bym tak odpowiedziała, gdyby nie… tort bezowy.

Chciałam zrobić tort bezowy. Taki, wiesz, wysoki, z delikatnym kremem i puszystą, chrupiącą bezą. Może jeszcze z owocami na wierzchu.

Szybko znalazłam listę składników w Internecie. Białka, cukier, śmietana, ser mascarpone… wrzucałam do miski kolejne składniki, nie zwracając zupełnie uwagi na wskazówki dotyczące procesu przygotowania. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy zamiast pięknego, puszystego tortu otrzymałam biało-różową breję.

Która, dodajmy, w niczym nie przypominała kuszącego ciasta.

elementy dzieła muzycznego

Sekret tkwi w konstrukcji

Podobna historia mogłaby spotkać kompozytora, który chciałby napisać utwór, zupełnie nie zważając na jego konstrukcję. Stworzone przez niego dzieło byłoby mieszaniną nieuporządkowanych dźwięków, które przypadkowo znalazły się w muzycznej misce.

Konstrukcja tortu składa się z osobno upieczonej bezy, starannie wymieszanego kremu i sosiku z malin. Muzyka również posiada podobne elementy konstrukcji. Dopiero kiedy je połączymy ze sobą, otrzymamy finalny efekt w postaci piosenki, etiudy czy symfonii.

Składniki te nazywane są elementami dzieła muzycznego.

Elementy dzieła muzycznego

Skoro już wiesz, że muzyka nie jest wyłącznie zbiorem dźwięków, ale posiada różne elementy, które ze sobą współgrają, to pewnie chcesz dowiedzieć czegoś więcej.

Wyjdźmy więc od tego, że tych elementów jest osiem. Każdy z nich to jakby osobna kategoria, na podstawie której możemy muzykę opisać.

Każdy element dzieła muzycznego odpowiada za inną właściwość muzyki. Jeśli zmienisz coś choćby w jednej z tych kategorii, zmieni się też charakter utworu.

Melodyka
to po prostu logicznie poukładane dźwięki różnej wysokości – czyli melodia
Rytmika
to sposób rozmieszczenia dźwięków w czasie – czyli rytm
Harmonia
to pionowe współgranie dźwięków, czyli po prostu akordy w utworze
Faktura
wzajemna zależność głosów w utworze, ich relacja w poziomie
Agogika
wszystko, co dotyczy tempa w dziele muzycznym
Dynamika
dotyczy siły dźwięku, czyli tego, czy gramy głośno, czy cicho
Artykulacja
sposób wydobycia dźwięku
Kolorystyka
barwy różnych instrumentów

Wydawać się może, że tego jest strasznie dużo. Ale powoli, krok po kroku będę ci w kolejnych wpisach opowiadać na temat poszczególnych elementów dzieła muzycznego i zaraz wyda ci się to prostsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat melodyki?

Kliknij TUTAJ

 

Po co się tego uczyć?

Pewnie nasuwa ci się teraz jeszcze jedno, istotne pytanie:

Po co to wszystko? Przecież nie jestem kompozytorem, słuchanie muzyki ma mi po prostu sprawiać przyjemność. Nie mam zamiaru jej rozbierać na części pierwsze, więc te elementy dzieła muzycznego zupełnie mi się nie przydadzą.

Ha! I tu cię mam!

Otóż, skoro już interesujesz się muzyką, fajnie by było, gdybyś mógł o wysłuchanym utworze porozmawiać. W mówieniu na temat muzyki pomaga właśnie znajomość elementów dzieła muzycznego. Bo zamiast mówić „było nudne”, powiesz, że utwór miał mało zróżnicowaną warstwę rytmiczną. Albo jeśli właśnie miałeś do czynienia z totalnym zgrzytem i kakofonią, stwierdzisz, że nie przemawia do ciebie jego harmonika.

Przede wszystkim podasz twojemu rozmówcy argumenty za tym, czy ci się podobało, czy nie. Po drugie, będziesz mógł konkretnie nazwać to, co ci się podobało.

Po trzecie, będziesz brzmieć totalnie nerdowsko, a to zawsze jest spoko.

Nie wiem, czy wiesz, ale poza tym blogiem prowadzę też kanał na You Tube.

Poniżej możesz sobie zobaczyć mój film na temat elementów dzieła muzycznego i melodyki.

Będzie mi miło, jeśli mnie tam odwiedzisz, zostawisz łapkę w górę, a może nawet zasubskrybujesz.

Kliknij TUTAJ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Raban
3 lat temu

Ciekawe

2
0
Would love your thoughts, please comment.x