Co to jest budowa okresowa

with Brak komentarzy

Bawiłeś się kiedyś klockami lego? Czasami komponowanie polega właśnie na układaniu koło siebie kolejnych klocków tak, żeby powstał cały utwór. Ja niedawno oglądałam film A Star is Born i w głowie gra mi Shallow - oscarowy hit 2019 roku.

Piosenka ta składa się właśnie z takich muzycznych klocków lego; mówiąc bardziej teoretycznie: posiada ona budowę okresową.

Elementy utworu

Klocki, z których jest zbudowany utwór, posiadają swoje nazwy. Najmniejszy z klocków, taka “jedynka” jest nazywana motywem. Jest to najmniejsza cząstka utworu muzycznego, która może obejmować nawet tylko dwa dźwięki, zazwyczaj jest ich kilka. Motywy budują frazy - czyli nasze “dwójki”. Fraza może obejmować dwa albo więcej motywów. Dwie frazy mogą budować zdanie muzyczne - “czwórka” w klockach lego.

Dwa zdania natomiast budują okres muzyczny - pierwsze zdanie to poprzednik (czyli “pytanie”), drugie zdanie nazywamy następnikiem (czyli jest to muzyczna “odpowiedź”).

Jeden okres muzyczny może stanowić już najprostszą, jednoczęściową formę muzyczną, oznaczaną literą A. Zestawienie dwóch różnych okresów da nam formę AB. Trzy okresy (z których pierwszy pojawia się na początku i na końcu) da nam formę ABA.

Budowa okresowa na przykładzie Shallow

Najpierw śpiewa Bradley Cooper - czyli mamy część A. A jest zbudowane z dwóch części, które będziemy nazywać okresami. Pierwszy okres zbudowany jest z dwóch takich samych zdań muzycznych. Te zdania budują dwie frazy; pierwsza: Tell me somethin', girl i druga: Are you happy in this modern world?

Drugi okres ma taką samą budowę co pierwszy, znowu pierwsza fraza: I'm falling i druga:
In all the good times I find myself

Potem po instrumentalnym łączniku Lady Gaga śpiewa to samo (czyli znowu duże A).

Dostajemy nowy materiał (literkę B) - którego budowa jest podobna. B składa się z dwóch okresów, w których znowu wyróżniamy po dwa zdania. W pierwszym okresie śpiewa tylko Gaga,

w drugim mamy duet Shallow Shalo-low.

I w tym miejscu pojawia się część C - wokaliza Lady Gagi. Obejmuje tylko jeden okres, zbudowany z trzech fraz.

Po tym pojawia się nam część B. I koniec piosenki 🙂

Gdybyśmy mieli podsumować analizę tej piosenki, jej formę można by opisać schematem: AABCB

Jeśli masz ochotę na więcej tego typu teoretycznej rozkminy, to w tym miejscu znajdziesz analizę harmoniczną Shallow. Możesz też obejrzeć odcinek na ten temat na You Tube.

Napisz komentarz