Czy sięgałeś kiedyś po podręcznik ze szczerą chęcią nauki, ale po 15 minutach twój mózg stwierdził, że DOŚĆ?

Mi zdarzało się to aż zbyt często. Szczególnie kiedy zaczynałam czytać podręcznik z historii muzyki.

Daję słowo.

CHCIAŁAM się nauczyć więcej i więcej… ale zasypiałam. Po pewnym czasie historia muzyki zaczęła mi się jawić jako potwór z koszmarów. Taki z długimi mackami, potwornie ostrymi zębami i na domiar złego z oceną niedostateczną ze sprawdzianu.

Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Doszłam do wniosku, że niestety wiele podręczników jest napisanych tak, żeby usypiać czytelnika. Moim celem jest udowodnienie, że Historia Muzyki Nie Gryzie. Wystarczy ją oswoić 🙂

Od prawie 4 lat prowadzę kanał na YouTube, od niemal 3 lat bloga Historia Muzyki Nie Gryzie. Na co dzień pracuję z młodzieżą w wieku 10-17 lat, uczę audycji muzycznych i kształcenia słuchu. Na tej stronie z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Jeśli jesteś nauczycielem, to z pewnością tak jak ja chcesz przekonać swoich uczniów, że Historia Muzyki Nie Gryzie. Jeśli korzystasz z moich materiałów, będzie mi miło, jeśli napiszesz do mnie i dasz znać, jak sprawdzają się one w Twojej klasie!

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, możesz pisać bezpośrednio na adres powaznaniepowaznie@gmail.com, albo pogadać ze mną przez messenger.

Agnieszka

Agnieszka Niesler
Na kanał Agnieszki trafiłam stosunkowo niedawno i od razu się zachwyciłam. W krótkim czasie obejrzałam wszystkie dotychczasowe odcinki w poszczególnych tematach takich jak: elementy dzieła muzycznego, streszczenia oper, notki biograficzne kompozytorów i inne, i nabrałam ogromnej ochoty na więcej. Wszyscy kochamy muzykę, ponieważ jest ona jedyną ze sztuk, która trafia bezpośrednio do serca. Jednak o jej historii wiemy zazwyczaj niewiele, zwłaszcza o muzyce „poważnej”. Agnieszka potrafi przekazać wiedzę lekko i z humorem. Myślę, że ten kanał jest dla wszystkich a zwłaszcza, dla tych, którzy nie mieli szczęścia mieć takiej nauczycielki jak Agnieszka.
Irena Olchowska
Szukałem dziś odpowiedzi na to czym jest kadencja andaluzyjska (...) i znalazłem ją w artykule na temat Asturias. Przy okazji dowiedziałem się o Pani stronie i kanale. Bardzo mi się podoba i wiem, że pomoże mi rozwinąć moje zainteresowanie muzyką od strony historyczno-teoretycznej.
Michał Morawski
Materiały Agnieszki są przede wszystkim merytoryczne i interesujące. Wspaniałe cykle o kompozytorach, elementach dzieła muzycznego, formach muzycznych, muzyce filmowej, uświetniają moje lekcje audycji muzycznych. Wiedza podana jest w przystępny dla ucznia sposób - skondensowane zdania, momentami żartobliwe, a czasem również z pewną dozą tajemnicy przyciągają nawet sceptyków. W filmach można znaleźć sporo ciekawostek oraz podsumowań, które z powodzeniem wykorzystuję przed sprawdzianami, a także podczas wprowadzania nowych tematów.
Erna Zawistowska
Agnieszka z lekkością objaśnia niezwykłe zagadnienia z obszaru muzyki-poważnej, obecnej m.in w muzyce filmowej, w operze. Dzięki Agnieszce poznamy sylwetki znanych kompozytorów i ciekawe fakty z ich życia. Macie zagwozdkę, skąd pochodzi fragment usłyszanego w serialu albo filmie utworu? Napiszcie! Agnieszka pewnie Wam powie 🙂.
Dominika Czarnecka-Pijarowska
(...) filmy o faktach z życia Vivaldiego, Bacha i Haendla bardzo mi się spodobały. Poleciłam je swoim uczniom , bo chciałam, aby w ciekawy i wesoły sposób posłuchali o tych wielkich kompozytorach. (...) Cały czas mam gdzieś za uchem, słowa jednego opornego na muzykę poważną ucznia, który na początku roku szkolnego stwierdził, że nie przepada za takimi sucharami:))) Dlatego, staram się ukazać dzieciom muzykę poważną tak, aby "suchary" przypadły im jednak do gustu. (...) z góry dziękuję za możliwość korzystania z Pani zasobów.
Izabela Kupisz
Autorka bloga jest nie tylko wyposażona w wiedzę ale i w poczucie humoru. Jedno z w połączeniu z drugim sprawia, że nawet tak zagmatwane libretto jak "Król Artur" Henry'ego Purcella wydaje się dzięki jej wyjaśnieniom prostsze, a nawet zrozumiałe. Błąkając się po skrótach libretta nie można zrozumieć, dlaczego słynny Cold Song ma właśnie taką jaką ma treść.
Marceli Kwaśniewski