Od ponad 10 lat uczę w szkole muzycznej przedmiotów teoretycznych – audycji muzycznych i kształcenia słuchu. Pracuję z młodymi ludźmi w różnym wieku, od 10 do 17 lat.

Dwa lata temu stworzyłam pierwszy na polskim You Tube kanał o historii muzyki, na którym zamieszczam filmy o kompozytorach. Rok później, jako rozwinięcie tego kanału, powstał blog Historia Muzyki dla Każdego.

Mam nadzieję, że treści, które tutaj znajdziesz, pomogą ci w przyjemny i ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę, a może nawet przygotować się do sprawdzianu.

Jeśli jesteś nauczycielem i korzystasz z moich materiałów, napisz do mnie! Chętnie dowiem się, jak sprawdzają się one w Twojej klasie!

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, możesz pisać bezpośrednio na adres powaznaniepowaznie@gmail.com, albo pogadać ze mną przez messenger.

Agnieszka

Agnieszka Niesler
Na kanał Agnieszki trafiłam stosunkowo niedawno i od razu się zachwyciłam. W krótkim czasie obejrzałam wszystkie dotychczasowe odcinki w poszczególnych tematach takich jak: elementy dzieła muzycznego, streszczenia oper, notki biograficzne kompozytorów i inne, i nabrałam ogromnej ochoty na więcej. Wszyscy kochamy muzykę, ponieważ jest ona jedyną ze sztuk, która trafia bezpośrednio do serca. Jednak o jej historii wiemy zazwyczaj niewiele, zwłaszcza o muzyce „poważnej”. Agnieszka potrafi przekazać wiedzę lekko i z humorem. Myślę, że ten kanał jest dla wszystkich a zwłaszcza, dla tych, którzy nie mieli szczęścia mieć takiej nauczycielki jak Agnieszka.
Irena Olchowska
Szukałem dziś odpowiedzi na to czym jest kadencja andaluzyjska (...) i znalazłem ją w artykule na temat Asturias. Przy okazji dowiedziałem się o Pani stronie i kanale. Bardzo mi się podoba i wiem, że pomoże mi rozwinąć moje zainteresowanie muzyką od strony historyczno-teoretycznej.
Michał Morawski
Materiały Agnieszki są przede wszystkim merytoryczne i interesujące. Wspaniałe cykle o kompozytorach, elementach dzieła muzycznego, formach muzycznych, muzyce filmowej, uświetniają moje lekcje audycji muzycznych. Wiedza podana jest w przystępny dla ucznia sposób - skondensowane zdania, momentami żartobliwe, a czasem również z pewną dozą tajemnicy przyciągają nawet sceptyków. W filmach można znaleźć sporo ciekawostek oraz podsumowań, które z powodzeniem wykorzystuję przed sprawdzianami, a także podczas wprowadzania nowych tematów.
Erna Zawistowska
Agnieszka z lekkością objaśnia niezwykłe zagadnienia z obszaru muzyki-poważnej, obecnej m.in w muzyce filmowej, w operze. Dzięki Agnieszce poznamy sylwetki znanych kompozytorów i ciekawe fakty z ich życia. Macie zagwozdkę, skąd pochodzi fragment usłyszanego w serialu albo filmie utworu? Napiszcie! Agnieszka pewnie Wam powie 🙂.
Dominika Czarnecka-Pijarowska
(...) filmy o faktach z życia Vivaldiego, Bacha i Haendla bardzo mi się spodobały. Poleciłam je swoim uczniom , bo chciałam, aby w ciekawy i wesoły sposób posłuchali o tych wielkich kompozytorach. (...) Cały czas mam gdzieś za uchem, słowa jednego opornego na muzykę poważną ucznia, który na początku roku szkolnego stwierdził, że nie przepada za takimi sucharami:))) Dlatego, staram się ukazać dzieciom muzykę poważną tak, aby "suchary" przypadły im jednak do gustu. (...) z góry dziękuję za możliwość korzystania z Pani zasobów.
Izabela Kupisz
Autorka bloga jest nie tylko wyposażona w wiedzę ale i w poczucie humoru. Jedno z w połączeniu z drugim sprawia, że nawet tak zagmatwane libretto jak "Król Artur" Henry'ego Purcella wydaje się dzięki jej wyjaśnieniom prostsze, a nawet zrozumiałe. Błąkając się po skrótach libretta nie można zrozumieć, dlaczego słynny Cold Song ma właśnie taką jaką ma treść.
Marceli Kwaśniewski